Председателят на УС на Сдружение „Български музеи“ се срещна със зам.- министъра на културата

На 10.02.2015 г. председателят на Управителния съвет на Сдружение „Български музеи“ Борис Хаджийски се срещна със заместник-министъра на културата доц. д-р Бони Петрунова. На срещата бяха обсъдени въпроси, свързани с финансирането на българските музеи, както и с предстоящото съкращение на служители от националните музеи. Борис Хаджийски изрази категорично становище, че музеите в Република България е необходимо да бъдат финансирани на принципа на субсидираната численост, както и да получават допълнително финансиране за поддържане на закритите и открити площи, които институциите стопанисват. Музеите е необходимо да разполагат и с допълнителните си приходи, които да бъдат разпределяни по преценка на ръководствата. Сдружението не подкрепя съкращения на средства и служители в българските музеи, независимо от финансовите трудности на държавата, защото опазването на културно-историческото наследство на нацията трябва да бъде приоритет за всички. Двете страни се обединиха около идеята, че са необходими спешни промени в Закона за културното наследство и Закона за закрила и развитие на културата, които да осигурят финансова стабилност и сигурност на българските музеи.