139 години от Съединението на България
На 6 септември 2024 г. се навършват 139 години от Съединението на България.
С решенията на Берлинския конгрес Южна България е откъсната от възобновената по силата на Санстефанския договор българска държава и под формулировката автономна област Източна Румелия е оставена под политическата власт на султана. Българският народ не приема решенията на Великите сили, създават се комитети „Единство“ и Гимнастически стрелкови дружества. В Пловдив – административният център на автономната област, е създаден БТЦРК (Български таен централен революционен комитет) с председател Захари Стоянов и задача – пълно национално освобождение и обединение на българския народ. В окръжните центрове на областта, вкл. Пазарджик, са образувани местни революционни комитети. На 4 март 1884 г. в Пазарджик се провежда митинг, на който присъстват 2000 души, а председателят на Окръжния съд Яков Матакиев държи реч в подкрепа на съединистката идея.
На 2 септември 1885 г. панагюрци започват бунтовнически действия за превземането на властта в града, с което се слага началото на действията за Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Столицата на Четвърти революционен окръг от 1876 г. става център на естественото продължение на националната революция. Захари Стоянов се връща в Пловдив, където на 5 септември публикува историческото „Възвание“ за обявяване на Съединението.
На 6 септември части на румелийската милиция, водени от майор Данаил Николаев арестуват областния управител на Източна Румелия Гавраил Кръстевич. Съставен е временен кабинет под председателството на д-р Странски.
На същия ден в Пазарджик се провежда митинг, на който говорят Петър Зографски, Тодор Киров и началникът на местната жандармерия – капитан Кънчев. В църквата „Света Богородица“ народът и войската се заклеват да бранят святото дело. За комендант на града е избран Тодор Киров.
БТРЦК издава Прокламация, с която официално е провъзгласено Съединението на Северна и Южна България. След консултации с правителството на Петко Каравелов, на 8 септември княз Александър I Батенберг с официален Манифест приема акта на Съединението и на 9 септември пристига в центъра на събитията, тържествено посрещнат от пловдивското население.
Във фонда на Регионален исторически музей – Пазарджик се съхраняват снимки, вещи и документи – свидетелство за това важно историческо събитие в историята на България и участието на населението от нашия град. В навечерието на деня, когато отбелязваме Съединението на България, в сградата на музея на пл. „Константин Величков“ №15 ще бъде експонирана гостуващата изложба на РИМ-Пловдив „Съхранената памет за Съдинението“.
Експонати от фонда на РИМ – Пазарджик:
Княз Александър I Батенберг
Манифест на княз Александър Батенберг за официално признаване на Съединението
777total visits,1visits today