130 години от Първото българско земеделско-промишлено изложение

На 27 юли 2022 г. от 17:00 ч. в централната сграда на Регионален исторически музей – Пазарджик, пл. „Константин Величков“ № 15, беше открита изложба на Регионален исторически музей – Пловдив, посветена на 130 години от Първото българско земеделско-промишлено изложение.
Чрез оригинален фото и документален материал, изложбата представя зараждането на идеята, подготовката и провеждането на Първото българско земеделско-промишлено изложение, което се осъществява в Пловдив от 15 август до 31 октомври 1892 година. Изложбата е подготвена от екип на Регионален исторически музей – Пловдив, а проектът и дизайнерското оформление на 20-те табла са дело на Малина Баракова – художник на музея.
През 1891 г. правителството на Стефан Стамболов взема решение за организиране на изложение, с което българският народ да покаже своите традиционни производства и трудолюбие и да се привлече участието на индустриалните държави, като се вземе пример от техните достижения. На пловдивчанина д-р Георги Вълкович, български дипломатически представител в Цариград, принадлежи идеята изложението да бъде в Пловдив. Изложение с чуждо участие е стъпка към признаване на княз Фердинанд от Великите сили и Османската империя. Все още в правно и дипломатическо отношение съществува Източна Румелия с управител българския княз и столица Пловдив, който тогава е най-големият град в България с население над 35 000 души и пази възрожденските традиции на общобългарски духовен център. Той е стопанско средище на богатата Тракийска низина, железопътно свързан със София, Цариград и Европа.
През есента на 1891 г. в Пловдив започва същинската работа. Под ръководството на швейцарския градинар Люсиен Шевалас, изоставеното турско гробище „Шехидлик“ само за половин година се превръща в прекрасна градина с голямо езеро и пещера с водоскок. Общинската власт отчуждава имоти, премахва стари и неугледни сгради. Извършен е ремонт на гарата, поставени са нова настилка и улично осветление на главните градски улици. На определения за Изложението терен са изградени изложбените павилиони, два ресторанта, навеси за машини, сгради за пожарна и полиция, пощенска станция, фотографско ателие на Братя Карастоянови.
На 15 август 1892 г., след приветствените слова на княз Фердинанд, Първото българско изложение е открито. В него се олицетворява трудолюбието на българския народ и стремежът към технически и културен прогрес. Европа и светът се удивляват, българите се гордеят, хиляди посетители от цялата страна имат възможност да видят изложените многобройни образци на стоки, да се докоснат до зрелищни атракции и да натрупат спомени и впечатления за цял живот, които да разказват на деца и внуци. Това е първо присъствие и демонстрация на възможностите на европейски и американски плугове и сеялки, турбини за оползотворяване на водната сила, ръчни и задвижвани от парни локомобили вършачки, машини за обработка на лен и коноп, метални стругове и машини за бутилиране на вино и дестилация на коняк.
До закриването на 1 ноември 1892 г. Изложението е посетено от 167 922 души – българи от Мизия, Тракия, Македония и чужденци. След закриването с указ на княз Фердинанд градината на Изложението е наименована „Цар Симеон“ и подарена от българската държава на пловдивчани с едничкото условие да се грижат за нея.
Изложбата беше експонирана до 6 септември 2022 г.

248total visits,1visits today